side-area-logo

TOMASZ KARABOWICZ

TOMASZ KARABOWICZ

Maluje w cyklach kompozycje martwych natur, kwiatów, portretów, autoportretów i scen zbiorowych, na których najchętniej przedstawia dzieci i ludzi młodych z wyraźnie dostrzegalną aurą poszczególnych pór roku

KARABOWICZ-TOMASZUczęszczał do Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu i warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, którą ukończył w 1997 roku. Po studiach tworzył pod wpływem fascynacji sztuką włoskiego renesansu i klasycyzmu, powstałe wówczas obrazy cechuje wieloplanowość, gładka struktura laserunków i miękki, realistyczny modelunek o łagodnych przejściach światłocieniowych.
W późniejszej twórczości artysta upraszcza przestawienia, rozjaśnia paletę a budowę obrazu ogranicza do elementów postaci lub martwej natury i tła jako płaszczyzny koloru przez co przestrzeń obrazu staje się bardziej metafizyczna i symboliczna. Ważna staje się relacja między postaciami, które zastygłe w bezruchu sprawiają wrażenie statycznych i wyważonych.
Maluje w cyklach kompozycje martwych natur, kwiatów, portretów, autoportretów i scen zbiorowych, na których najchętniej przedstawia dzieci i ludzi młodych z wyraźnie dostrzegalną aurą poszczególnych pór roku.