FRANCISZEK MAŚLUSZCZAK – COŚ JESZCZE
Wernisaż wystawy miał miejsce 28 czerwca 2019, artysta prezentuje w Wirydarzu najnowsze obrazy akrylowe i akwarele.
Franciszek Maśluszczak urodził się w 1948 roku w Kotlicach k. Zamościa. Ukończył studia na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, uzyskując dyplom w 1974 roku. Jego domeną jest malarstwo, rysunek i grafika. Jest także wykładowcą na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej oraz członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków i Rady Programowej Związku.
Jest autorem obrazów, rysunków, polichromii sakralnych, witraży, ilustracji książkowych. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą. Jego twórczość prezentowana jest w licznych muzeach krajowych, m.in. w Muzeum Narodowym w Krakowie, Szczecinie, Muzeum Okręgowym w Zamościu, oraz za granicą: Muzeum Pokoju w Tokio, Muzeum Miejskim w Gandawie, Genewie, Helsinkach, Muzeum B. Schulza w Drohobyczu na Ukrainie oraz w kolekcjach prywatnych.
Jest autorem Drogi Krzyżowej w Kościele p.w. Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie w Warszawie. Wykonał wiele ilustracji do książek dla dorosłych i dla dzieci, do poezji i prozy. Reprodukcje obrazów artysty zostały wielokrotnie zamieszczone w podręcznikach do nauki języka polskiego dla uczniów gimnazjum i liceum.
Franciszek Maśluszczak współpracuje z wydawnictwami i pismami społeczno- kulturalnymi, m.in. z „Literaturą” , „Polityką”, „Rzeczpospolitą”… Odbył różne podróże artystyczne, m.in. do Grecji, Włoch, Hiszpanii, Szkocji i Meksyku. Od wielu lat artysta wspiera obrazami, akwarelami i rysunkami aukcje charytatywne- za co został uhonorowany nagrodami im. Św. Brata Alberta i Aukcji Wielkiego Serca.
(…) Bohaterowie Maśluszczakowych obrazów pochodzą z małych miasteczek i nie napinają się by stać się kimś innym. Marzą o lepszym świecie, i być może dlatego są tacy nieobecni. Jednak tkwią wśród domeczków, kościołów, pól i lasów. Są nasi, polscy i być może to jest ta tajemnica, którą kipią te obrazy.(…)
Jego obrazy są jak ludowe przypowieści, zapisy rozmów nieznanych nam osób, spotkań w niewyobrażalnych dla nas sytuacjach. Jego bohaterowie: czy to garbaty właściciel psa, czy samotna dziewczynka, nie trzymają się ziemi, jak postacie z malarstwa Chagalla. Jak oni pojawiają się w charakterystycznym, sielskim pejzażu wiejskim, kreślonym jakby od niechcenia. Postacie nacechowane są wręcz chorobliwą wrażliwością, a przy tym naiwnością wioskowych głupków. Jednak ta odmienność jest niezwykle wyrafinowana, malowana z czułością. Precyzyjnie, choć swoiście kreślone przedstawienia mienią się barwami. Postaci zamyka mocny kontur, to doskonale wpisują się w otoczenie- raz jest kolorowy pejzaż wioskowy, raz zarys miasteczka, raz kwietna łąka. Z reguły na pierwszy plan kompozycji wysuwa się człowiek, jednak czasem jego miejsce zajmuje drzewo, i jak osoba pysznie wychwala swe nędzne wdzięki. (…)
Agata Saraczyńska
Wystawa potrwa do 8 września 2019.