side-area-logo

Galeria Sztuki Wirydarz

Powstała w Lublinie w 1999 r

WITAMY SERDECZNIE

W Galerii Sztuki Wirydarz, która mieści się w Lublinie, w sercu miasta.

Założycielem galerii, kustoszem i kuratorem wszystkich ekspozycji jest Piotr Zieliński. Galeria mieści się w Lublinie, w sercu miasta, na Starym Mieście przy ulicy Grodzkiej 19 w urokliwej kamienicy Waksmana. Galeria Sztuki Wirydarz od początku istnienia prezentuje twórczość najwybitniejszych, współczesnych artystów i zrealizowała dotychczas: 166 wystaw w swojej siedzibie, ok. 50 wystaw plenerowych i ekspozycji w innych ośrodkach sztuki w Polsce i za granicą, ponad 30 ogólnopolskich plenerów malarskich, 33 aukcjie charytatywne, wydaliśmy łącznie ponad 100 tysięcy katalogów, folderów, plakatów, kart pocztowych, kalendarzy i innych druków o sztuce.Galeria zaprezentowała wystawy malarzy tworzących w przeszłości słynną krakowską grupę Wprost: Macieja Bieniasza, Zbyluta Grzywacza, Leszka Sobockiego i Jacka Waltosia; katowicką grupę Tercet Nadęty: Janusza Szpyta, Leszka Żegalskiego i Piotra Naliwajko; prezentowaliśmy dzieła Jerzego Dudy Gracza i Kiejstuta Bereźnickiego, Adama Myjaka i Tadeusza Kantora, Juliusza Joniaka, Tadeusza Dominika, Andrzeja Fogtta, Edwarda Dwurnika, Waldemara Marszałka, Jarosława Modzelewskiego, Józefa Panfila i Henryka Wańka.W 2003r. zrealizowaliśmy wielką wystawę we współpracy z Muzeum im.Prof. S.Fischera w Bochni pt. Jacek Malczewski i inni- prezentującą najwybitniejszych malarzy młodopolskich. Gościli u nas z wystawami także: Ewa i Roman Fleszarowie, Andrzej Strumiłło, Tadeusz Brzozowski, Artur Winiarski i Tadeusz Boruta. Głośne były wystawy Nikifora i Jana Kantego Pawluśkiewicza, Kashinatha Chauhana – hinduskiego Nikifora oraz Marcina Samlickiego i wielu innych, także młodych, intrygujących i obiecujących artystów.Obok dominującego malarstwa, wystawiamy różne gatunki sztuki: pastel (Stasys Eidrigevicius), fotografia (Edward Hartwig), grafika (Ryszard Stryjec), projekty scenograficzne (Krystyna Zachwatowicz i Andrzej Wajda, wystawa jubileuszowa Teatru im.Osterwy w Lublinie), plakat ( Andrzej Dudziński, Stasys Eidrigevicius), instalacje (Tomek Kawiak), rzeźba (Adam Myjak, Ewa Fleszar)

Galeria Wirydarz promując polską sztukę współczesną – oprócz ekspozycji – organizuje także sesje naukowe o sztuce, a także prowadzi salon dyskusyjny o sztuce przy okazji odbywających się wernisaży, zajmuje się także działalnością wydawniczą, organizuje spotkania autorskie z artystami. Galeria Sztuki Wirydarz została szeroko zauważona i doceniona zarówno przez tłumnie odwiedzającą nas publiczność jak i krytykę oraz media, gdzie działania galerii są często obecne. Ważna jest też rola edukacyjna galerii Wirydarz – odwiedzają nas grupy od przedszkola aż po Uniwersytet Trzeciego Wieku. Galeria Sztuki Wirydarz finansowana jest ze środków pozyskanych od sponsorów oraz z budżetu miasta Lublin. Naszymi sponsorami są firmy: Lubelski Węgiel Bogdanka S.A., KORN- Pracownia Złotnicza, BNP Paribas S.A., PERŁA Browary Lubelskie S.A. Galeria Wirydarz została uznana w 2005 roku przez tygodnik ”Polityka” za jedną z najlepszych prywatnych galerii sztuki w Polsce. Prowadzimy salon sprzedaży dzieł sztuki, a w naszej ofercie znajdziecie Państwo dzieła czołowych polskich artystów współczesnych. Serdecznie zapraszamy!

W NASZEJ OFERCIE

Wybrane dzieła w naszej galerii

O GALERII

Rekomendacje i słowa uznania

ImageImageImage
To niewątpliwie fenomen, że Galeria Sztuki „Wirydarz”, galeria bynajmniej nie budżetowa, nie opierająca działalności na dotacjach, osiągnęła taki sukces, stabilną, wysoką pozycję na rynku sztuki i imponujący dorobek wystawienniczy oraz cieszy się współpracą z szerokim gronem różnorodnych artystów. I że tak znacząco wpisuje się w pejzaż Lublina, miasta szczególnego, największego kulturalnego ośrodka przy wschodniej granicy Unii Europejskiej.
GAZETA WYBORCZA
Nie sposób wymienić wszystkich malarzy, grafików, rysowników i fotografików wystawiających w „Wirydarzu”, a chciałoby się o każdym napisać słowo, gdyż dopiero w całości charakteryzują profil lubelskiej galerii. Jest zasługą „Wirydarza”, że prezentuje artystów z bardzo różnych środowisk regionalnych, akademickich i stylistycznych, dzięki czemu niektórych twórców lubelska publiczność może poznać po raz pierwszy. „Wirydarz” wykreował swój krąg artystów, z którymi się identyfikuje, środowisko wielopokoleniowe, twórców z reguły dobrze i wysoko ocenianych.
GRZEGORZ JÓZEFCZUK
Nieprzecenione są Twoje zasługi Piotrze dla wzbogacenia kultury plastycznej oraz współczesnego wystawiennictwa dzieł sztuki w Polsce. Odnotowuję to z niekłamaną satysfakcją i podziwem dla Twojej pasji i energii. Należysz do tych, którzy dobrze służą kulturze polskiej, niezależnie od miejsca gdzie rzucił ich los, lub które sami wybrali.
JAN FLASZA
„Kronika Bocheńska”
 • Sprzedaż dzieł sztuki/tworzenie kolekcji
  Doradzamy w tworzeniu prywatnych kolekcji

  Doradzamy w tworzeniu prywatnych kolekcji dzieł sztuki oraz inwestowaniu w dzieła sztuki. Profesjonalne i indywidualne podejście oraz bogata oferta wysokiej klasy dzieł sztuki wyróżniają naszą galerię.

 • Plenery malarskie
  Organizujemy ogólnopolskie plenery malarskie

  Organizujemy ogólnopolskie plenery malarskie w Lublinie, Nałęczowie i Kazimierzu Dolnym, dając artystom możliwość tworzenia w urokliwych miejscach ale także relaksu, obcowania z naturą, spotkań towarzyskich i wymiany doświadczeń.

 • Aranżacje wnętrz
  Pomagamy w aranżacji i doborze dzieł we wnętrzach prywatnych i firmowych

  Pomagamy w aranżacji i doborze dzieł we wnętrzach prywatnych i firmowych. Zapewniamy wybór obrazów do konkretnych przestrzeni, transport i dopasowanie oprawy; doradzamy odnośnie ekspozycji obrazów i odpowiedniego oświetlenia.

 • Prowadzenie aukcji dzieł sztuki
  Organizujemy charytatywne aukcje dzieł sztuki

  Organizujemy charytatywne aukcje dzieł sztuki, wspieramy fundacje w pozyskiwaniu obiektów na aukcje, tworzeniu katalogów aukcyjnych oraz w promocji aukcji. Oferujemy profesjonalne prowadzenie licytacji.