Wernisaż wystawy miał miejsce 13 maja 2022, będzie ją można oglądać do 20 czerwca 2022. Artysta na swojej drugiej wystawie w Wirydarzu prezentuje obrazy z ostatniego okresu twórczości.
Jacek Pałucha urodził się w 1966r. w Częstochowie. Jest absolwentem Wydziału Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom otrzymał w 1993 r. w pracowni prof. Wiesława Szamborskiego. Pierwszą indywidualną wystawę miał w Paryżu – jeszcze w trakcie trwania studiów.
Równocześnie z malarstwem Jacek Pałucha zajmował się muzyką. Był założycielem, wokalistą i twórcą sukcesu zespołu „Formacja Nieżywych Schabów” . Wydał w 1989 roku płytę „Wiązanka Melodii Młodzieżowych” zawierającą największy jego przebój „Klub wesołego szampana” czyli „Chciałabym , chciała…”. Po odejściu z Formacji pochłonęły go studia malarskie chociaż z muzyką nigdy nie zerwał. Wydał płyty z zespołami o nazwach : „Furmanka”, „Super Pałka i Najeźdźcy z Kosmosu” oraz „Superpałka”. W 1993 roku ujawnił swój kolejny talent – tym razem aktorski. Zagrał główną rolę w filmie Łukasza Wylężałka „Balanga” laureata nagrody na festiwalu polskich filmów w Gdyni.
Jacek Pałucha nigdy nie narzekał na brak propozycji wystaw. Po pierwszych wystawach we Francji, wystawie dyplomowej w Galerii 3xA w Warszawie, nie było roku bez udziału w wystawie indywidualnej bądź zbiorowej. Wystawiał wielokrotnie, Niemczech, Luksemburgu, Szwajcarii, Danii, oczywiście w Polsce. Od 2001 roku współpracując z „The Society for Arts” rozpoczął cykl wystaw w USA. Jego obrazy pokazywane były w Chicago, Seattle,Huston, Charlotte. Po wystawie w Charlotte obrazy mistrza trafiły do największej prywatnej kolekcji współczesnego malarstwa polskiego – Chrisa Sztybera. Album zawierający dzieła z tej kolekcji to „Mój drugi świat”- Kolekcja Malarstwa Polskiego.
Pałucha jest też autorem wielu okładek płyt (Vacances Prolongees francuskiej grupy „Les VRP” czy Spokojnie grupy „KULT”), współpracował jako ilustrator m.in. z „Rzeczpospolitą”, „Gazetą Wyborczą”, „Jazzie Magazine”, „Mida”, i wieloma innymi magazynami i czasopismami ceniącymi humor i wnikliwą obserwację otaczającego nas świata. Projektował plakaty teatralne i ilustrował książki.
Na podstawie jego obrazów są tworzone murale – obecnie w mieście Szczecinek. Jacek Pałucha nie jest obojętny na cierpienie innych. Zawsze chętnie pomaga biednym, chorym. Swoje obrazy przekazał na niezliczoną ilość aukcji charytatywnych.
Jest laureatem Nagrody Prezydenta Miasta w Dziedzinie Kultury w roku 2009. W 2019 roku otrzymał odznakę honorową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – „Zasłużony dla Kultury Polskiej. W życiu prywatnym jest mężem Ilony i ojcem: Zofii, Karola i Leona. Pasjonat wycieczek rowerowych, żeglarstwa i ogrodnictwa.