side-area-logo

KIEJSTUT BEREŹNICKI

KIEJSTUT BEREŹNICKI

Z wybranych elementów stworzył własny równoległy świat z uczynionymi na wzór i ludzkie podobieństwo ludzikami jako bohaterami i uczestnikami owego innego bycia.

Urodził się w 1935 w Poznaniu. Odbył studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Dyplom z malarstwa uzyskał w pracowni Stanisława Teisseyre`a w 1958 roku. Od 1960 roku pracował w gdańskiej uczelni, początkowo jako asystent prof. Stanisława Teisseyre’a, a następnie prof. Jacka Żuławskiego. Od 1982 roku kierował pracownią malarstwa. W latach 1981-1984 pełnił funkcję prorektora. Tytuł profesora nadzwyczajnego otrzymał w 1984, a profesora zwyczajnego w 1994 roku. Tworzy w dziedzinie malarstwa i rysunku. Od 1959 roku bierze udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą m.in.: w Paryżu, Kassel, Sao Paulo, Tokio, Tel Awiwie, Skopje, Moskwie, Berlinie, Nancy, Rostocku, Budapeszcie, Lizbonie, Madrycie, Atenach. Za swoją twórczość uzyskał wiele nagród i wyróżnień krajowych i zagranicznych.

Prace artysty znajdują się w licznych zbiorach m.in.: Muzeów Narodowych w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Szczecinie, Gdańsku, Wrocławiu i Kielcach, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Muzeum Okręgowego im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze oraz muzeach zagranicznych jak: w Musée d’Art Moderne de la Ville de Paris, Städtische Kunstgalerie w Bochum, Muzej na Sovremena Ummetnost w Skopje, a także wielu kolekcjach prywatnych w Niemczech, Włoszech, Danii, Brazylii, Szwecji, Kanadzie, USA, Japonii, Francji, Belgii, Szwajcarii, Australii. Odznaczenia: 1969 – Złoty Krzyż Zasługi; 1972 – Zasłużony dla Ziemi Gdańskiej; 1985 – Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski; 2015 – Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.