side-area-logo

TADEUSZ DOMINIK

TADEUSZ DOMINIK

Jest zarazem tradycyjny i nowoczesny, abstrakcyjny i konkretny, ludowy i tkwiący w nurcie sztuki europejskiej. „Zbigniew Herbert.”

Urodził się 14 stycznia 1928 roku w Szymanowie. Studia na Wydziale Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w latach 1946-1951, dyplom w pracowni prof. Jana Cybisa w 1953 roku. Już w czasie studiów został asystentem w pracowni prof. Wacława Waśkowskiego na Wydziale Grafiki. W Akademii przeszedł wszystkie stopnie kariery: od asystenta do profesora zwyczajnego (1988). Dwukrotnie, w latach 1971-1974 oraz 1987-1989, był dziekanem Wydziału Malarstwa.
Posługiwał się różnymi technikami, przede wszystkim malarstwem, ale także rysunkiem, grafiką, tkaniną artystyczną, ceramiką oraz grafiką komputerową. W latach 1958-1959 przebywał w Paryżu na stypendium Rządu Francuskiego, w latach 1961-1962 w Stanach Zjednoczonych na stypendium Fundacji Forda. Był laureatem wielu nagród i wyróżnień: nagroda na Ogólnopolskiej Wystawie Młodej Plastyki w warszawskim Arsenale (1955), I nagroda na Festiwalu International dʹart Contemporain w Monte Carlo oraz Grand Prix na Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie (obie w 1964), w 1973 roku warszawska Nagroda im. Jana Cybisa i Nagroda Rowneya (Londyn). W 2008 otrzymał Doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie plastyki, a w 2013 Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Prezentował swoje prace na ponad 90 wystawach indywidualnych w Polsce i za granicą, uczestniczył w ponad 340 wystawach zbiorowych na całym świecie. Prace Tadeusza Dominika znajdują się w zbiorach Muzeów Narodowych w Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Wrocławiu, Szczecinie, w Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Okręgowym w Toruniu, Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Narodowej Galerii Zachęta w Warszawie, Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Museo de Bellas Artes w Caracas, Museum Albertina w Wiedniu, Stedelijk Museum w Amsterdamie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Skopje oraz wielkiej ilości prywatnych kolekcji w kraju i za granicą.
Był jednym z najwybitniejszych, współczesnych polskich malarzy. W Galerii Sztuki Wirydarz wystawiał z okazji 10-lecia jej istnienia.