TOMASZ BACHANEK – opisuje świat linią i plamą barwną czyli można powiedzieć banalnie, że maluje obrazy i tworzy rysunki. Ale jest to zbyt mało…
Malarstwo to jest unikatowe i doskonale rozpoznawalne. Zestawienia barw i cieni wysuwają postacie ludzkie daleko przed tło sprawiając jednocześnie wrażenie „wciągania” widza w środek obrazu, do wnętrza innego świata. Innego, ale jakże nam bliskiego. Dzięki śmiałym pociągnięciom pędzla i manipulowaniu grą świateł udało się Bachankowi stworzyć własny świat, pełen ruchu złapanego i uwiecznionego w ułamku sekundy. Świat pełen zabawy, barw, światła i elegancji. Obrazy te są po prostu afirmacją życia, choć życia trudnego, czasami groteskowego.
Tomasz Bachanek tworząc własny niepowtarzalny styl potrafi w pełni korzystać z wielkiego dorobku sztuki. Lecz nie w wielkich nazwiskach, z którymi można jego prace połączyć, tkwi siła Bachankowego malarstwa. Jest ono bowiem niczym innym jak studium świata nas otaczającego, w którym malarz wykorzystuje nie tylko swój talent i swoją przebogatą imaginację. Studiuje również dzieła innych. Bo czyż sztuka nie jest najważniejszym elementem otaczającego nas uniwersum? I cóż znajdujemy? Z całą pewnością nie zbiór suchych i martwych naśladownictw. Nasz artysta nie cytuje, on z innymi malarzami rozmawia.
Przyciągająca oczy rzeczywistość zabawy, „bachanaliów” zastanawia jednocześnie ironią i dystansem w kreowaniu zadziwiającej kondycji człowieka. Jeżeli śmiejemy się z nakreślonych nerwową kreską i ekspresyjną plama postaci, jeżeli irytują nas one, lub wreszcie jeżeli się ich boimy, to zastanówmy się…
Czyż malarstwo Tomasza Bachanka nie jest zwierciadłem, w którym odbijamy się sami? Ktoś powie, że krzywe ono… może i będzie miał rację. Ale czyż żaden z nas nie marzył nigdy aby zanurzyć się w takim rozhukanym, gwarnym i kolorowym świecie? Choć na chwilę?
Juliusz Gałkowski
Prace Tomasza Bachanka znajdują się w prywatnych kolekcjach na całym świecie. Prezentowane były między innymi na licznych wystawach indywidualnych.
Ważniejsze z nich:
1993 – Europe Des Beaux Arts Gallery, Antibes, Francja
1994 – „Femmes, Femmes”, Mougins, Francja
1995 – Galeria K. Napiórkowskiej, Warszawa
1996 – Clearwater, USA
1997 – „Grand Bachanalia”, Delray Beach, USA
1998 – “Bachanalia na zamku”, Kętrzyn
2002 – Galeria Ars Nova, Łódż
2004 – Galeria Wirydarz, Lublin
2005 – Salon du Nord, Minneapolis
2006 – “Gdańskie Bachanalia”, Opera Bałtycka, Gdańsk
2007 – Galeria w Warszawie Art Warsaw
2008 – Galeria Szalom Kraków
2008 – Galeria BP Warszawa
2010 – Galeria Foyer Teatr Śląsk