14 września 2018 miał miejsce wernisaż wystawy malarstwa jednego z najwybitniejszych polskich artystów i nestora polskiej sztuki prof. Juliusza Joniaka. Prezentujemy najnowsze pejzaże i martwe natury inspirowane pobytem Profesora w krajach południowej Europy. Wystawę będzie można oglądać do 22 października 2018.
Juliusz Joniak urodził się w 1925 we Lwowie. Studiował na krakowskiej ASP w pracowniach J. Fedkowicza i C. Rzepińskiego. Jest profesorem krakowskiej ASP, pełnił także funkcję dziekana Wydziału Malarstwa oraz prorektora krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Brał udział w wystawach w Berlinie, Helsinkach, Atenach, Montrealu i in. Wyróżniony został nagrodą miasta Krakowa i najwyższym – złotym medalem TPSP. Został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Jest także honorowym członkiem Académie Européenne des Arts w Paryżu.
Wystawa prof. Joniaka otworzy dwudziesty, jubileuszowy sezon wystawienniczy w Galerii Sztuki Wirydarz, została objęta Honorowym Patronatem przez Prezydenta Miasta Lublina Pana Krzysztofa Żuka.
„(…) Ktoś kiedyś pięknie powiedział o obrazach prof. Juliusza Joniaka, że plamy barwne rzucone na powierzchnię Jego płócien wyglądają tak, jakby przez chwilę na nich przysiadły kolorowe motyle i zaraz miały odfrunąć… Tu nie tylko ważna jest zmysłowa gra koloru w zmiennym, migotliwym świetle, ale również emocjonalne napięcie towarzyszące scalaniu całości zjawiska plastycznego na obrazie. Struktura malarska w obrazach prof. Juliusza Joniaka jest dynamiczna i wynika z emocji oraz ekspresji procesu malowania. Mówi się wtedy, że obraz jest żywy i spontaniczny, pełen impetu, malowany tym wybornym, obdarzonym przez naturę, instynktem malarskim. Ten dar, szczególną predyspozycję, nazywamy również talentem i słuchem kolorystycznym. Prof. Juliusz Joniak jest koneserem i smakoszem koloru, a Jego sposób kreacji obrazu jest naturalny i spontaniczny. To prawda, że Jego obrazy nie rozwiązują najbardziej dramatycznych i bolesnych problemów ludzkości, ale przecież dają szczęście i radość w bezpośrednim obcowaniu. Podkreślają, jak ważny dla sztuki jest kontakt z naturą, ze światem widzialnym i jak frapująca i lecząca duszę może być Jego uchwycona po malarsku zjawiskowość najprostszych motywów: pejzażu, martwej natury czy postaci człowieka… ”
Prof. Stanisław Tabisz
„Juliusz Joniak – Malarz i pedagog…” (fragment)